לדף הבית
יום חמישי כ"ה באב תשע"ז 17.08.2017
פניות ציבור
מידע שימושי
הרבנים הראשיים לדורותיהם
מי אנחנו
דף הבית
ראשי > הרבנים הראשיים לדורותיהם
הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל זצ"ל

נולד בירושלים (1853) לאביו, יוסף רפאל, שהיה אב"ד עדת הספרדים בירושלים ונשיא ועד העדה. הרב עוזיאל למד בישיבת "תפארת ירושלים". נתייתם מאביו כשהוא בן 14, ומשהוטל עליו עול פרנסת אמו, היה למלמד תינוקות והמשיך לימודיו בישיבות הספרדיות בירושלים. עסק גם בלימודי חול.

כבן 20 הורה בישיבת "תפארת ירושלים", וכעבור זמן-מה נתמנה למנהלה הראשי. אז ייסד גם ישיבה לאברכי הספרדים בשם "מחזיקי תורה", בית חינוך יתומים ובית מדרש לרבנים בירושלים.

ב-1911 נתמנה לחכם באשי (רב ראשי) של יפו והסביבה, והתקרב קירבת נפש לרב א"י קוק שהיה אז רבה האשכנזי של העיר. קירבתם סייעה לביטול הפירוד הרב ששרר עד אז בין שתי העדות.

במלחמת העולם הראשונה פעל כמנהיג להגנת קהילתו מפני השלטונות התורכיים, לא פעם תוך סיכון נפשו. בגלל פעילותו זו גורש לדמשק, אך חזר לירושלים עוד לפני כניסת הצבא הבריטי.

ב-1921 יצא לסלוניקי, בהסכמת ועד תל-אביב-יפו לכהן בה כרב ראשי למשך 3 שנים, לאחר עליית הרב יעקב מאיר לארץ-ישראל. שם פעל לפיתוח התנועה הציונית ביוון , להפצת השפה והתרבות העברית ולחיזוק לימוד התורה ושירותי הקהל. על פעלו שם קיבל אות-כבוד מממשלת יוון.
ב-1923 חזר להיות רב ראשי בתל-אביב וב-1939 הוכתר לראשון לציון ורב ראשי לארץ ישראל (ובהמשך של מדינת ישראל), מישרה בה שרת עד מותו. הוא נבחר גם למועצת העם הזמנית של ישראל, היה חבר בוועד הלאומי, ציר מטעם "המזרחי" בקונגרסים ציוניים. והיה נוכח בפגישות שבמסגרתן נוסדה הסוכנות היהודית לישראל.
במהלך המנדט הבריטי הוא נקרא פעמים רבות לייצג את הקהילה היהודית באו"ם ואף הופיע כאחד העדים הראשים בפני ועדת החקירה האנגלו-אמריקאית ב-1946, שמסקנותיה סללו את הדרך להחלטת האו"ם על מדינה יהודית. בהופעותיו הוא הרשים, בהתנהלותו והגינותו, גם את המבקרים החמורים ביותר.
הוא עזר להקים שתי ישיבות: "מחזיקי תורה" בתחילת הקריירה שלו ו"שער ציון" לאחר מכן. הוא כתב הרחבה על נושאי דת, קהילה ועניינים לאומיים כמו גם על פילוסופיה יהודית לכמה עיתונים וכתבי עת. ספריו: מכמני עוזיאל – מאמרים; משפטי עוזיאל – שו"ת; הגיוני עוזיאל – מחשבה.
הרב עוזיאל התפרסם באהבת הבריות וישראל, במידות נאות ובנועם הליכות, ובמעשיו לקירוב לבבות. כל אלו משתקפים נאמנה בצוואתו, תעודה דתית נעלה אותה הכתיב יומיים קודם לפטירתו.
הוא נפטר ביום כ"ד באלול תשי"ג, עם כניסת השבת. בן 73 היה במותו.

קטעים מתוך צוואתו:
בתפקידי שמתי לנגד עיני ונר לרגלי תעודות אלה, להרביץ התורה ומצוותיה, ארץ ישראל וקדושתה. אהבה מוחלטת לכל איש ואישה מישראל בגופו ונשמתו, דבורו ומעשיו, מחשבתו והגיוני ליבו, צעדיו ועלילותיו, בבית וברחוב, בכפר ובעיר, להביא שלום לכל בית ישראל ומשפחתו בכנסת ישראל כולה שדרותיה ומפלגותיה ובין ישראל לאביהם שבשמים...
ועתה בהפרדי מכם אחי ואחיותי... להאסף אל אבותי ואל עמי נוחי עדן, הנני מודה מקרב לבי לכלל העם ולכל אישיו על הכבוד הגדול והרבה מאוד...שכיבדתם אותי בימי חיי... ועם זאת הנני מבקש סליחתכם ומחילתכם הגמורה... אם חטאתי נגד הכלל והפרט... דעו והאמינו שלא בכוונה עשיתי זאת... שמעוני אחי ובני עמי, וישמע אליכם ה', זכות גדולה ונפלאה מאוד, נגלתה בדורנו זה, בהגלות נגלות יד ה' החזקה והנעלמה, על עמו בחירו ישראל... כדי למלאות דברו מפי נביאי קדשו לשלומו הנצחי של עם ישראל. ולשלומו של כל העולם כולו... דעו זאת כל בית ישראל, היושבים בארץ חמדה, אשר הנחיל ה' לאבותינו ולנו ושובו אל תורת קדשו, ללומדה וללמדה את בנינו אחרינו ממקורה הנאמן...שמרו מכל משמר את שלום העם ושלום המדינה, והאמת והשלום אהבו... הסירו כל גורמי הפירוד והמחלוקת ממחננו וממדינתנו, והעמידו במקומם כל גורמי השלום והאחדות בתוכנו, והיה מחננו טהור ומקודש... והנני אחיכם הנפרד מכם לחיי עולם הבא, בברכת שלום וגאולת עולם - בתקומת כסא מלכות בית דוד ובניין מקדש ה' בעיר הקודש בירושלים.

הרבנות הראשית לישראל
מי אנחנו
הרבנים הראשיים לדורותיהם
אגפים ומחלקות
מידע שימושי
פניות הציבור
חדשות ועדכונים
הרבנים הראשיים לישראל
אודות | כתבו לנו | ראשי |
כל הזכויות שמורות 2017 מדינת ישראל ©
קידום אתרים
מנכ"ל מר עודד וינר
אודות הרבנות הראשית לישראל
קצת היסטוריה
מועצת הרבנות הראשית
מבנה ארגוני
ארכיון תמונות
עולם הרבנות
לשכות הרבנים הראשיים
דוברות והסברה
מחלקת אישות וגרות והמפקח על הנישואין
מחלקת יבוא
אגף הכשרות הארצי
מחלקת בריתות
מחלקת בחינות והסמכה
מינהלה
החלטות מועצת הרבנות הראשית לישראל
דו"ח חופש המידע
חוק חופש המידע
רשימת רבנים מנהלי מחלקת כשרות בישראל
רשימת רבנים עורכי חופות
מכרזי כח אדם
מכרזים פומביים
נהלים
רשימת מוהלים מוסמכים
עידכוני כשרות
בתי דין רבניים
חוקים, תקנות ונהלים
קישורים מומלצים