לדף הבית
יום חמישי כ"ה באב תשע"ז 17.08.2017
פניות ציבור
מידע שימושי
הרבנים הראשיים לדורותיהם
מי אנחנו
דף הבית
ראשי > הרבנים הראשיים לדורותיהם
הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג זצ"ל

נולד בשנת 1886 בלומז'ה שבצפון מזרח פולין. ב-1897 עבר עם הוריו לאנגליה, שם מונה אביו הרב יואל לרב בעיר לידז. הרב הרצוג הוסמך לרבנות בשנת 1908.


הוא למד מתימטיקה ולשונות קלאסיות ושמיות באוניברסטאות בלונדון ופריז. הוא קיבל את תואר ה-MA שלו בזכות מחקרו על "התכלת בישראל". ב-1914 הוא הוסמך כדוקטור לספרות באוניברסיטת דבלין.ב-1916


הוא התקבל כרב בעיר בלפסט בשנת תרע"ו שבאירלנד. בשנת תרע"ט נתמנה לרב ראשי בדבלין, בירת אירלנד ובתרפ"ה נתמנה לרבה הראשי של אירלנד העצמאית וזכה לכבוד גם מתושבי אירלנד הלא יהודיים, ואף הצליח למנוע את הכרזת השחיטה היהודית כלא חוקית באירלנד.

בתרצ"ה ביקר לראשונה בארץ ישראל ובתרצ"ז, לאחר פטירתו של הרב קוק, נבחר לרב ראשי לארץ ישראל והשתקע בירושלים. בשנת ת"ש הוא ניבחר לראש ועד הישיבות בארץ ישראל.


בשנת תש"א יצא הרב הרצוג למסע להצלת יהודי אירופה הוא ביקר באנגליה, דרום אפריקה וארה "ב כמו כן הוא קיבל את הסכמת הממשל הסובייטי לתת ליהודים פליטי ישיבות מליטא ופולין לעבור דרך רוסיה למזרח הרחוק ומשם הם עלו לארץ ישראל. ב-1943 הוא נסע לתורכיה לפעול למען היהודים שהיו באזורים שנכבשו בידי הנאצים.


בשנת תש"ו נסע הרב הרצוג לפולין על מנת לשכנע את פליטי השואה לעלות לארץ ישראל. הוא התקבל לראיונות אצל האפיפיור ומדינאים בכל רחבי אירופה המערבית בנוגע להוצאת ילדים יהודיים שהוסתרו במנזרים ובבתי נוצרים על מנת להציל את חייהם והתחנכו שם בזמן המלחמה ופעל רבות להחזרתם ליהדות. בחוברת שנתפרסמה 'מסע ההצלה' יש דו"ח מפורט מאותה משימה, בה הציל כ-500 ילדים.


הקיבוץ "משואות יצחק" בגוש עציון ישוב שחרב בתש"ח נקרא על שמו במלאת לו 50 שנה, כאות הוקרה על פעלו למען העם היהודי בארץ ובתפוצות.

חתן פרס ישראל לספרות תורנית בשנת 1958.


הרב הרצוג חיבר שו"ת "היכל יצחק" בו היו לו אף התכתבויות עם בעל שו"ת "קול מבשר", הרב משולם ראטה וכן "פסקים ותשובות" בהם התמקד מאוד בנושאי הלכה ומדינה. הרב הרצוג היה מהחוקרים הגדולים בתחום ה"תכלת" ועל פועלו ועבודת הדוקטורט שעשה בנושא מציאת התכלת כתב הרב מנחם בורשטיין בספרו "התכלת". נוסח התפילה לשלום המדינה מיוחס לו ולרב הראשי הספרדי בתקופתו, הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל .

לאחר מותו יצא ספר שאלות ותשובות שלו בנושאי אישות "היכל יצחק" (אבן-העזר חלק א' ירושלים תש"ך). מוסד הרב קוק פרסם סדרה של 12 כרכים של שו"ת 'פסקים וכתבים' ואוסף כתביו בעניני משפט המדינה בשם 'תחוקה לישראל על פי התורה'.הרבנות הראשית לישראל
מי אנחנו
הרבנים הראשיים לדורותיהם
אגפים ומחלקות
מידע שימושי
פניות הציבור
חדשות ועדכונים
הרבנים הראשיים לישראל
אודות | כתבו לנו | ראשי |
כל הזכויות שמורות 2017 מדינת ישראל ©
קידום אתרים
מנכ"ל מר עודד וינר
אודות הרבנות הראשית לישראל
קצת היסטוריה
מועצת הרבנות הראשית
מבנה ארגוני
ארכיון תמונות
עולם הרבנות
לשכות הרבנים הראשיים
דוברות והסברה
מחלקת אישות וגרות והמפקח על הנישואין
מחלקת יבוא
אגף הכשרות הארצי
מחלקת בריתות
מחלקת בחינות והסמכה
מינהלה
החלטות מועצת הרבנות הראשית לישראל
דו"ח חופש המידע
חוק חופש המידע
רשימת רבנים מנהלי מחלקת כשרות בישראל
רשימת רבנים עורכי חופות
מכרזי כח אדם
מכרזים פומביים
נהלים
רשימת מוהלים מוסמכים
עידכוני כשרות
בתי דין רבניים
חוקים, תקנות ונהלים
קישורים מומלצים