לדף הבית
יום חמישי כ"ה באב תשע"ז 17.08.2017
פניות ציבור
מידע שימושי
הרבנים הראשיים לדורותיהם
מי אנחנו
דף הבית
ראשי > הרבנים הראשיים לדורותיהם
הרב מרדכי אליהו זצ"ל

הרב מרדכי אליהו שליט"א, נולד בחודש אדר תרפ"ט, בעיר העתיקה בירושלים. אביו היה הרב הגאון חכם סלמן אליהו זצ"ל, מגדולי המקובלים בירושלים, שעלה מבגדד לפי הוראת רבו ה"בן איש חי". העוני ששרר בבית משפחת אליהו לא מנע ממרדכי הצעיר ללמוד תורה, גם אם היה זה לאור הנר ליד שולחן או על הרצפה. בהיותו בגיל אחד עשרה, נפטר עליו אביו, אשר בחייו הספיק להאציל על בנו הצעיר מרוחו ולטעת בו אהבת תורה עם יחס מיוחד לתורת הנסתר.
בצעירותו עשה הרב מרכי אליהו בלימוד תורה ובשימוש תלמידי חכמים מגדולי הדור, הרב עזרא עטיה זצ"ל, ראש ישיבת פורת יוסף, הרב צדקא חוציין זצ"ל, מגדולי הרבנים בירושלים והרב אברהם ישעיהו קרליץ זצ"ל, בעל ה"חזון איש", שהדריכו בדרכי אמונה ובטחון.
כאשר השלים את לימודיו בבית המדרש לרבנים ודיינים של הרב יצחק ניסים זצ"ל, עבר הרב אליהו בהצטיינות את המבחנים והתמנה לדיין הצעיר ביותר בארץ.

בעיות אישיות מסובכות, כולל היתר עגונות. מקץ ארבע שנים עבר לבית הדין הרבני האזורי בירושלים ומאוחר יותר התמנה כחבר בית הדין הרבני הגדול.

בשנים אלו טיפח הרב אליהו קשר אמיץ עם הציבור הרחב שראה בו כתובת לכל בעיה הלכתית או אישית. קשר זה הגיע עד המקומות הנידחים ביותר בעולם. הקשר החם שלו עם הציבור על כל גווניו, מפלגותיו ועדותיו, הביא אותו בסופו של דבר כמועמד ראוי לכהונת הרב הראשי לישראל.

בד' בניסן תשמ"ג נבחר לרב הראשי לישראל ולראשון לציון. הכתרתו של הרב אליהו התקיימה בבית הכנסת רבן יוחנן בן זכאי שבעיר העתיקה בירושלים, שם הוכתר הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל זצ"ל. פעולותיו של הרב אליהו ברבנות הראשית לישראל התפרסו על פני תחומים רבים. הוא הרבה במיוחד בביקורים והרצאות אצל אלה שאינם קרובים לתורת ישראל ומצוותיה במושבים, קיבוצים ובתי ספר ממלכתיים לא דתיים, תוך קירוב רחוקים לתורה ולמצוות בדרכי נועם.

הרב אליהו הרבה להסתובב בעולם בקהילות היהודיות כשהוא מדריך את ראשי הקהילה במלחמה בהתבוללות ומחזק את ידיהם בשמירת השבת, חינוך הילדים וטהרת המשפחה וקורא ליהודי הגולה לעלות לארץ ישראל. בפסקיו נוהג הרב אליהו להדגיש את הצורך לשמור על נצחיות התורה ולתקן תקנות בהתאם לצורכי הדור ובעיותיו. רבים מפסקי הדין התפרסמו בספרי שו"ת.

מספריו: "בן אדם לחבירו" - הלכות. "דרכי טהרה" - הלכות נידה. "קיצור דרכי טהרה - קיצור של ספרו דרכי טהרה על הלכות נידה. "מאמר מרדכי" - שיעורי י"ג אלול - דברים שנאמרו ביום הילולת הבן איש חי ונקבצו בידי תלמידי חכמים. "אמרי מרדכי" - הלכות וחידודים. קיצור שולחן ערוך - קיצור שולחן ערוך להרב שלמה גאנצפריד עם הערות "דרכי הלכה" ע"פ פסקי הרב מרדכי אליהו. "ספר ההלכה" - ספר הלכות לתלמידי עדות המזרח כעין קיצור שולחן ערוך (2 חלקים). "ספר הלכות חגים" - ספר הלכות לספרדים ואשכנזים. "ספר הלכות קריאה התורה". "צרור החיים" - הלכות אבילות. "קול אליהו" - סידור לשבת וימי חול; סידור לתשעה באב. "סדר הסליחות השלם לחודש אלול". "תיקון ליל שבועות קריאי מועד". "קול יעקב" - מחזורים לימים טובים. "קול צופייך" - עלון פרשת שבוע שבו סיכומי שיעורים בהלכה שהרב מעביר כל יום שני בערב פרשת שבוע. כן הוציא הרב מרדכי אליהו קונטרסים שונים (דברים שאמר או קיבץ): חוברת הלכות חנוכה, חוברת הלכות ט"ו בשבט, חוברת הלכות "פורים" ומגילת אסתר, חוברת דיני פורים המשולש, חוברת הלכות "פסח" עם הגדה של פסח, חוברת הלכות ברכות נהנין, הלכות ערב פסח שחל להיות בשבת, הוראות מעשיות לבדיקת המזון, חוברת הלכות זרעים,

מסכת אבות, ספר תהילים.

הרבנות הראשית לישראל
מי אנחנו
הרבנים הראשיים לדורותיהם
אגפים ומחלקות
מידע שימושי
פניות הציבור
חדשות ועדכונים
הרבנים הראשיים לישראל
אודות | כתבו לנו | ראשי |
כל הזכויות שמורות 2017 מדינת ישראל ©
קידום אתרים
מנכ"ל מר עודד וינר
אודות הרבנות הראשית לישראל
קצת היסטוריה
מועצת הרבנות הראשית
מבנה ארגוני
ארכיון תמונות
עולם הרבנות
לשכות הרבנים הראשיים
דוברות והסברה
מחלקת אישות וגרות והמפקח על הנישואין
מחלקת יבוא
אגף הכשרות הארצי
מחלקת בריתות
מחלקת בחינות והסמכה
מינהלה
החלטות מועצת הרבנות הראשית לישראל
דו"ח חופש המידע
חוק חופש המידע
רשימת רבנים מנהלי מחלקת כשרות בישראל
רשימת רבנים עורכי חופות
מכרזי כח אדם
מכרזים פומביים
נהלים
רשימת מוהלים מוסמכים
עידכוני כשרות
בתי דין רבניים
חוקים, תקנות ונהלים
קישורים מומלצים